Czwartek 21/08/2014 · Imieniny obchodzą: Joanna, Kazimiera, Franciszek
POLSKA Dziennik Zachodni
| dodane: 20.03.2008 g.10:53 | drukuj

Zdam prawko pomaga

Egzamin na prawo jazdy nawet po kilkanaście razy. Kursanci szukają łapią się więc różnych pomysłów, jak lepiej przygotować się do egzaminu. I zdać go. Wśród mieszkańców Dąbrowy Górniczej ostatnio furorę robi strona www.zdamprawko.pl.

Zajrzał na nią także Adam Dębała, mieszkaniec Dąbrowy Górniczej, który egzamin będzie zdawał pod koniec marca. Przygotowuje się korzystając z wszelkich dostępnych pomocy. Także z informacji na stronach internetowych. Na stronę wszedł za radą instruktora.

- Bardzo dobrze są tam opisane wszystkie skrzyżowania w Dąbrowie Górnicze - mówi Adam. - Zdjęcia plus wskazówki, jak sobie na nich radzić. Strona na pewno pomoże. Jej dużym plusem jest szczegółowość. Autorzy koncentrują się na jeździe po Dąbrowie. Wszystkie miasta, gdzie się zdaje egzaminy powinny takie mieć .

Na razie jednak, autorka strony www.zdamprawko.pl podkreśla, że to jedyna taka strona, stworzona przez psychologa. Pomysł zrodził się w wyniku osobistych doświadczeń i refleksji na temat egzaminu na prawo jazdy.

- Kiedy pierwszy raz oblałam egzamin, postanowiłam, że zdając kolejny raz, muszę jakoś sobie pomóc. Wzięłam aparat, pojechałam na wszystkie dąbrowskie skrzyżowania, zrobiłam zdjęcia. Jako psycholog staram się podchodzić do wszystkiego metodycznie. Potem pomyślałam, że moim sposobem mogę podzielić się z innymi - mówi Katarzyna Gryl, autorka strony.

Strona podzielona została na kategorie: skrzyżowania, godne uwagi, egzamin, instruktorzy, stres i forum. Znajdziemy tu opis wszystkich miejsc, ulic, zaułków, po których jeżdżą kursanci z uwagami i wskazówkami oraz zdjęciami. W dziale stres- cykl porad, jak walczyć z napięciem przedegzaminacyjnym przy zdawaniu na prawo jazdy. Na forum działy m.in. Wsparcie, gdzie można wyładować emocje po kolejnym oblanym egzaminie (w kulturalny sposób) oraz Jazda, gdzie kursanci wyjaśniają swoje wątpliwości.

- Strona będzie rozwijana. Z tego co się zorientowałam, nie ma drugiej takiej, która pomagając kursantom pokazywałaby konkretne miejsca na terenie i dawała praktyczne wskazówki - dodaje pani Katarzyna. Ma nadzieję, że kiedyś ją rozszerzy o kolejne miasta. Pracuje też nad warsztatami psychologicznymi dla przystępujących do egzaminów na prawo jazdy.

- Ośrodki, gdzie uczą się kursanci koncentrują się tylko na aspekcie samej nauki. A odpowiednie nastawienie psychiczne to połowa sukcesu przy egzaminie - uważa pani Katarzyna.

Janusz Markiewicz, dyrektor Ośrodka WORD w Katowicach, po naszym telefonie przejrzał stronę i uważa, że może być pomocna.

- Na pewno może się przydać przy nauce. Generalnie nie mamy nic przeciwko temu, żeby z takich stron korzystać, chociaż nie współpracujemy z nimi, nikt się do nas w tej sprawie nie zgłaszał - dodaje Markiewicz.

Czy kursant, który będzie "kojarzył" zasady ruchu w danym terenie, nie będzie miał później problemu z odnalezieniem się na innych drogach?

- Niekoniecznie. Zasady są przecież takie same - uważa dyrektor.

Warto dodać, że Ministerstwo Infrastruktury, kończy prace nad ustawą o kierujących pojazdami. Zakłada ona, że wydawane od stycznia 2009 roku prawa jazdy będą ważne tylko przez 15 lat. Potem kierowca ponownie będzie musiał poddać się badaniom i zdać testy psychologiczne.

Magdalena Nowacka

Jesteś osobą wrażliwą na sprawy publiczne, obejrzałeś ciekawą wystawa, byłeś na ciekawym koncercie, sztuce teatralnej, zawodach sportowych lub innej imprezie, posiadasz ciekawe fotografie, zbiory, kolekcje i chcesz się podzielić tym z innymi - my postaramy się to opublikować. Napisz do nas